Audacity 1.3.3 b - en to el translation catalogue (1166 entries)

en:  (disabled)
el: (απενεργοποιημένο)

en:  - Left
el: -Αριστερά

en:  - Right
el: -Δεξιά

en:  Mute On
el: Σίγη Ενεργοποιημένη

en:  Please select an action
el: Παρακαλώ επέλεξε μια ενέργεια

en:  Select On
el: Επιλογή Ενεργοποιημένη

en:  Solo On
el: Σόλο Ενεργοποιημένο

en:  window
el:  παράθυρο

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
el: το "%s" δεν υπάρχει.
    
    Θα ήθελες να δημιουργηθεί;

en: "%s" successfully created.
el: το "%s" δημιουργήθηκε με επιτυχία.

en: %d Channels
el: %d Κανάλια

en: %d minutes, %d seconds
el: %d λεπτά, %d δευτερόλεπτα

en: %d rows, %d columns
el: %d γραμμές, %d στήλες

en: %d seconds
el: %d δευτερόλεπτα

en: %s changed
el: %s αλλαγμένο

en: %s does not exist and could not be opened.
    
    It has been removed from the history list.
el: %s δεν υπάρχει και δεν μπορεί να ανοιχτεί.
    
    Έχει αφαιρεθεί από τη λίστα ιστορικού .

en: %s is already open in another window.
el: %s έχει ήδη ανοιχτεί σε άλλο παράθυρο.

en: %s-old%d
el: %s-παλιό%d

en: &About Audacity...
el: &Σχετικά με το Audacity...

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Align Tracks...
el: Σ&τοίχιση των Καναλιών...

en: &All	Ctrl+A
el: &Όλα

en: &Analyze
el: Ανά&λυση

en: &Ask user
el: &Ερώτηση χρήστη

en: &Audio Track	Ctrl+Shift+N
el: Κανάλι &Audio	Ctrl+Shift+N

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Clear
el: &Καθαρισμός

en: &Close	Ctrl+W
el: &Κλείσιμο

en: &Collapse All Tracks	Ctrl+Shift+C
el: &Σύμπτυξη Όλων Των Καναλιών	Ctrl+Shift+C

en: &Command
el: &Εντολή

en: &Copy	Ctrl+C
el: &Αντιγραφή

en: &Cut	Alt+X
el: &Αποκοπή	Alt+X

en: &Debug
el: &Αποσφαλμάτωση

en: &Defaults
el: &Προκαθορισμένα

en: &Delete	Alt+K
el: &Διαγραφή	Alt+K

en: &Delete	Ctrl+K
el: &Διαγραφή	Ctrl+K

en: &Discard
el: Από&ρριψη

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Edit Labels
el: Επεξεργασία Ετι&κετών

en: &Edit Parameters
el: Επε&ξεργασία Παραμέτρων

en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Find Library
el: Ανεύρεση &Βιβλιοθήκης

en: &Fit in Window	Ctrl+F
el: &Προσαρμογή στο Παράθυρο	Ctrl+F

en: &Generate
el: Ε&νεργοποίηση

en: &Grayscale
el: Διαβαθμίεις του &Γκρι

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &History...
el: &Ιστορικό...

en: &Import...
el: Εισαγ&ωγή...

en: &Insert
el: Εισαγ&ωγή

en: &Label Track
el: Κανάλι Ε&τικέτας

en: &Labels...
el: &Ετικέτες...

en: &Load...
el: &Φόρτωση...

en: &Make a copy of the file before editing (safer)
el: Να &δημιουργηθεί ένα αντίγραφο του αρχείου πριν την επεξεργασία (ασφαλέστερο)

en: &Name
el: Ό&νομα

en: &New	Ctrl+N
el: &Νέο	Ctrl+N

en: &None	Ctrl+Shift+A
el: &NΚανένα	Ctrl+Shift+A

en: &OK
el: &Εντάξει

en: &Open...	Ctrl+O
el: &Άνοιγμα...	Ctrl+O

en: &Options...
el: Επι%λογές...

en: &Parameters
el: Π&αράμετροι

en: &Paste	Ctrl+V
el: &Επικόλληση	Ctrl+V

en: &Play other tracks while recording new one
el: Αναπαραγωγή &καναλιών ενώ ηχογραφείται άλλο

en: &Preferences...	Ctrl+,
el: &Προτιμήσεις...	Ctrl+,

en: &Preferences...	Ctrl+P
el: &Προτιμήσεις...	Ctrl+P

en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

en: &Raw Data...
el: Ανεπεξέργαστα &Δεδομένα...

en: &Read directly from the original file (faster)
el: &Ανάγνωση κατευθείαν από το αρχικό αρχείο (γρηγορότερα)

en: &Redo
el: &Επαναφορά

en: &Redo %s
el: &Επαναφορά %s

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: &Run Benchmark...
el: &Εκτέλεση του Τεστ Απόδοσης...

en: &Save Project	Ctrl+S
el: &Αποθήκευση Εργασίας	Ctrl+S

en: &Save...
el: Απο&θήκευση...

en: &Select...
el: Ε&πιλογή...

en: &Silence	Ctrl+L
el: &Σιγή	Ctrl+L

en: &Split Cut	Shift+Alt+X
el: &Διαχωρισμός Αποκοπή	Shift+Alt+X

en: &Start time
el: &Χρόνος έναρξης

en: &Stereo To Mono
el: Από Στέρεο &Σε Μονό

en: &Stereo Track
el: Κανάλι &Στέρεο

en: &Time Track
el: Κανάλι &Χρόνου

en: &Timer Record...
el: &Προγραμματισμένη Ηχογράφηση...

en: &Toolbars...
el: &Γραμμές Εργαλείων...

en: &Tracks
el: &Κανάλια

en: &Undo	Ctrl+Z
el: &Αναίρεση	Ctrl+Z

en: &Undo %s
el: &Αναίρεση %s

en: &Undo Levels Available
el: &Διαθέσιμα Επίπεδα Αναίρεσης

en: &Upload File...
el: &Ανέβασμα αρχείου...

en: &View
el: &Προβολή

en: &Zoom to Selection	Ctrl+E
el: &Μεγέθυνση στην Επιλογή	Ctrl+E

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
el: (Δεν είναι δυνατοί όλοι οι συνδυασμοί από κεφαλίδες και κωδικοποιήσεις .)

en: (Recovered)
el: (Ανακτημένο)

en: (external program)
el: (εξωτερικό πρόγραμμα)

en: - END -
el: -ΤΕΛΟΣ-

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
el: -120 dB (όριο ανθρώπινης ακοής κατά προσέγγιση)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
el: -145 dB (PCM εύρος για 24 bit δειγματοληψία)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
el: -36 dB (ρηχό εύρος για υψηλού πλάτους επεξεργασία)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
el: -48 dB (PCM εύρος για 8 bit δειγματοληψία)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
el: -96 dB (PCM εύρος για 16 bit δειγματοληψία)

en: 0 (fastest)
el: 0 (γρηγορότερο)

en: 0, 220-260 kbps (Best Quality)
el: 0, 220-260 kbps (Καλύτερη Ποιότητα)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
el: 0100 ημέρες 024 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ

en: 0100 h 060 m 060 s
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ.

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
el: 0100 h 060 m 060 s+.# δείγματα

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+.030 καρέ| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 ώρες+.24 καρέ

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+.25 καρέ

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+.30 καρέ|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+.75 καρέ

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060.01000 δευτ.

en: 01000,01000 frames|24
el: 01000,01000 καρέ|24

en: 01000,01000 frames|25
el: 01000,01000 καρέ|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
el: 01000,01000 καρέ|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
el: 01000,01000 καρέ|75

en: 01000,01000 seconds
el: 01000,01000 δευτερόλεπτα

en: 01000,01000,01000 samples|#
el: 01000,01000,01000 δείγματα|#

en: 1 (Mono)
el: 1 (Μονό)

en: 1 Channel (Mono)
el: 1 Κανάλι(μονό)

en: 2 (Stereo)
el: 2 (Στέρεο)

en: 2 Channels (Stereo)
el: 2 Κανάλι (στέρεο)

en: 256 - default
el: 256 - προεπιλογή

en: 4096 - most narrowband
el: 4096 - το πιο μικρό φάσμα

en: 8 (best)
el: 8 (καλύτερη)

en: 8 - most wideband
el: 8 - ευρύτερο φάσμα

en: 9, 45-85 kbps (Smaller files)
el: 9, 45-85 kbps (Μικρότερα αρχεία)

en: A Free Digital Audio Editor
el: Ένα Ελεύθερο Πρόγραμμα Επεξεργασίας Ψηφιακού Ήχου

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
el: Ένα αρχείο με το όνομα "%s" υπάρχει ήδη.  Να αντικατασταθεί;

en: Action
el: Δράση

en: Add &Label At Selection	Ctrl+B
el: Προσθήκη Ετικέτας στην &Επιλογή	Ctrl+B

en: Add &New...
el: Προσθήκη &Νέου...

en: Add Label
el: Προσθήκη Ετικέτας

en: Add Label At &Playback Position	Ctrl+M
el: Προσθήκη Ετικέτας στην &Θέση Αναπαραγωγής	Ctrl+Μ

en: Add label at selection
el: Προσθήκη ετικέτας στην επιλογή

en: Added label
el: Προστιθέμενη ετικέτα

en: Adjust Sensitivity
el: Προσαρμογή Ευαισθησίας

en: Adjusted envelope.
el: Προσαρμοσμένη πορεία έντασης.

en: Advanced Mixing Options
el: Προχωρημένες Επιλογές Μίξης

en: Album
el: Συλλογή

en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

en: Align
el: Στοίχιση

en: Align End with Cursor
el: Στοίχιση Τέλους με τον Δρομέα

en: Align End with Selection End
el: Στοίχιση Τέλους με το Τέλος της Επιλογής

en: Align End with Selection Start
el: Στοίχιση Τέλους με την Αρχή της Επιλογής

en: Align Tracks Together
el: Στοίχιση των Καναλιών μεταξύ τους

en: Align with &Cursor
el: Στοίχιση με τον &Δρομέα

en: Align with &Zero
el: Στοίχιση με το &Μηδέν

en: Align with Selection &End
el: Στοίχιση με το &Τέλος της Επιλογής

en: Align with Selection &Start
el: Στοίχιση με την &Αρχή της Επιλογής

en: Aligned
el: Στοιχισμένο

en: Aligned cursor
el: Στοιχισμένος Δρομέας

en: Aligned end with cursor
el: Στοιχισμένο τέλος με τον δρομέα

en: Aligned end with selection end
el: Στοιχισμένο τέλος με το τέλος της επιλογής

en: Aligned end with selection start
el: Στοιχισμένο τέλος με την αρχή της επιλογής

en: Aligned with selection end
el: Στοιχισμένο με το τέλος της επιλογής

en: Aligned with selection start
el: Στοιχισμένο με την αρχή της επιλογής

en: Aligned with zero
el: Στοιχισμένο με το μηδέν

en: All files (*)|*
el: Όλα τα αρχεία (*)|*

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
el: Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*|MIDI αρχεία (*.mid)|*.mid|Allegro αρχεία (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac
el: Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*|αρχεία WAV (*.wav)|*.wav|αρχεία AIFF (*.aif)|*.aif|αρχεία AU (*.au)|*.au|αρχεία MP3 (*.mp3)|*.mp3|αρχεία Ogg Vorbis (*.ogg)|*.ogg|αρχεία FLAC (*.flac)|*.flac

en: All files|*.*|All supported files|
el: Όλα τα αρχεία|*.*|Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία|

en: All tracks must have the same sample rate
el: Όλα τα  κανάλια πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας

en: Allow clipping
el: Να επιτραπεί το ψαλίδισμα

en: Alt-Left-Click
el: Alt-Αριστερό-Κλικ

en: Always copy all audio (safest)
el: Πάντα αντιγραφή ολόκληρου του audio (ασφαλέστερο)

en: Amount to import:
el: Μέγεθος προς εισαγωγή:

en: Amplification (dB):
el: Ενίσχυση (dB):

en: Amplify
el: Ενίσχυση

en: Amplify by Dominic Mazzoni
el: Ενίσχυση από τον Dominic Mazzoni

en: Amplify...
el: Ενίσχυση...

en: Amplifying
el: Ενίσχυση

en: Amplitude (0-1)
el: Πλάτος σήματος (0-1)

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Applied effect: %s
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s %.2f ημίτονα

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s %d, %.0f%% υγρό, συχνότητα = %.1f Hz, αρχή φάσης= %.0f deg, βάθος = %d, ανατροφοδότηση = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s καθυστέρηση = %f δευτερ., παράγοντας φθοράς = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s συχνότητα = %.0f, ενίσχυση = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s συχνότητα = %.1f, αρχή φάσης= %.0f deg, βάθος = %.0f%%, αντήχηση = %.1f, μετατόπιση συχνότητας= %.0f%%

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
el: Εφαρμοσμένο εφέ: Ενεργοποίηση %s %s wave, συχνότητα = %.2f Hz, πλάτος σήματος = %.2f, %.6lf δευτ.

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
el: Εφαρμοσμένο εφέ: Δημιουργία DTMF τόνων, %.6lf δευτ.

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
el: Εφαρμοσμένο εφέ: Ενεργοποίηση Θορύβου, %.6lf δευτ.

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
el: Εφαρμοσμένο εφέ: Ενεργοποίηση Σιγής, %.6lf δευτ.

en: Apply %s
el: Εφαρμογή %s

en: Apply to &Files...
el: Ε&φαρμογή στα Αρχεία...

en: Apply to Current &Project
el: Εφαρμογή στο &Τρέχον Έργο

en: Applying '%s' to current project
el: Εφαρμογή '%s' στο τρέχον έργο

en: Applying Dynamic Range Compression...
el: Εφαρμογή Συμπίεση Δυναμικής Περιοχής ...

en: Applying Nyquist Effect...
el: Εφαρμογή Εφέ Nyquist...

en: Applying Phaser
el: Εφαρμογή Phaser

en: Applying Stereo To Mono
el: Εφαρμογή Στέρεο σε Μονό

en: Applying Wahwah
el: Εφαρμογή Wahwah

en: Applying...
el: Εφαρμογή...

en: Are you sure you want to delete %s?
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να διαγράψεις το %s;

en: Are you sure you want to save the file as "
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να αποθηκεύσεις το αρχείο ως "

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Ask me
el: Ρώτησέ με

en: Attack Time:
el: Χρόνος Attack:

en: Attack Time: %.1f secs
el: Χρόνος Attack: %.1f δευτ.

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
el: Απόπειρα εκτέλεσης της Απομάκρυνσης Θορύβου χωρίς κάποιο προφίλ θορύβου.

en: Audacity %s Development Team
el: Ομάδα Ανάπτυξης του Audacity %s

en: Audacity %s Support Team
el: Ομάδα Υποστήριξης του Audacity %s

en: Audacity %s ToolBar
el: Γραμμή Εργαλείων %s του Audacity

en: Audacity First Run
el: Πρώτη Φορά Λειτουργίας του Audacity

en: Audacity Preferences
el: Προτιμήσεις του Audacity

en: Audacity Project Files
el: Audacity Project Αρχεία

en: Audacity Timer Record
el: Προγραμματισμένη Εγγραφή του Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να βρει τοποθεσία για να αποθηκεύσει τα προσωρινά αρχεία.
    Παρακαλώ εισήγαγε μία κατάλληλη τοποθεσία στις προτιμήσεις.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να ανοίξει το αρχείο:
      %s
    για εγγραφή.

en: Audacity could not save file:
      %s
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να αποθηκεύσει το αρχείο:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να γράψει το αρχείο:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να γράψει τις ''εικόνες'' στο αρχείο:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
el: Το Audacity δεν αναγνώρισε αυτό τον τύπο αρχείου.
    Αν είναι χωρίς συμπίεση προσπάθησε να το εισάγεις χρησιμοποιώντας "Εισαγωγή  Ανεπεξέργαστων  Δεδομένων"

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
el: Το Audacity βρήκε ένα «ορφανό» αρχείο μπλοκ %s! 
    Παρακαλώ προτίμησε να αποθηκεύσεις και να ξανανοίξεις την εργασία για να γίνει ένας πλήρης έλεγχος της εργασίας.

en: Audacity is a free program written by a team of volunteer developers around the world. Coordination happens thanks to SourceForge.net, an online service that provides free tools to open-source software projects. Audacity is available for Windows 98 and newer, Mac OS X, Linux, and other Unix-like operating systems. Older versions of Audacity are available for Mac OS 9.
el: Το Audacity είναι ένα ελεύθερο πρόγραμμα γραμμένο από μια ομάδα από εθελοντές από όλο τον κόσμο.  Ο συντονισμός επιτυγχάνεται χάρη στο SourceForge.net, μία διαδικτυακή υπηρεσία που παρέχει δωρεάν εργαλεία για εγχειρήματα ελεύθερου λογισμικού.  Το Audacity διατίθεται για Windows 98 και νεώτερα, Mac OS X, Linux, και άλλα λειτουργικά συστήματα τύπου Unix.  Παλαιότερες εκδόσεις του Audacity υπάρχουν και για Mac OS 9.

en: Audacity is already running
el: Το Audacity είναι είδη σε λειτουργία

en: Audacity is based on code from the following projects:
el: Το Audacity βασίζεται σε κώδικα από τις ακόλουθες παραγωγές:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
el: Το Audacity τώρα θα κλείσει. Παρακαλώ άνοιξε ξανά το Audacity για να χρησιμοποιήσεις το νέο φάκελο προσωρινών αρχείων.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
el: Το Audacity χρειάζεται το αρχείο %s για να δημιουργήσει MP3.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
el: Τα αρχεία εργασίας του Audacity (.AUP) δεν είναι για την ώρα 
    συσχετισμένα με το Audacity. 
    
    Να γίνει συσχετισμός ώστε να ανοίγουν με διπλό κλικ;

en: Audacity project files (.aup) let you save everything you're working on exactly as it
    appears on the screen, but most other programs can't open Audacity project files.
    
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
el: Τα αρχεία Audacity project(.aup) σου επιτρέπουν να αποθηκεύσεις όλα όσα έχεις κάνει, 
    ακριβώς όπως εμφανίζονται στην οθόνη, 
    όμως τα περισσότερα από τα άλλα προγράμματα δεν μπορούν να αναπαράγουν τα αρχεία Audacity project.
    
    Όταν θέλεις το αρχείο που αποθηκεύεις να ανοίγει και από άλλα προγράμματα, 
    επέλεξε μία από τις εντολές Εξαγωγής.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
el: Εργασίες Audacity(*up)|*.aup

en: Audacity projects|*.aup|
el: Εργασίες Audacity (*.aup)|*.aup

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να κλειδώσει το φάκελο προσορινών αρχείων
    Ο φάκελος μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλο αντίγραφο του Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να μετατρέψει το Audacity 1.0 project στη νέα μορφή εργασίας.

en: Audio Position:
el: Θέση του Audio:

en: Audio Track
el: Κανάλι Audio

en: Audio cache
el: Μικροαποθήκευση (cache) Audio

en: Audio file
el: Αρχείο audio

en: Author:
el: Δημιουργός:

en: Auto save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Auto save a copy of the project in a separate folder
el: Αυτόματη αποθήκευση ενός αντίγραφου της εργασίας σε ξεχωριστό φάκελο

en: Automatic Crash Recovery
el: Αυτόματη Ανάκτηση Δεδομένων Κατάρρευσης

en: Automatically make labels from words
el: Αυτόματη δημιουργία ετικετών από λέξεις

en: Average
el: Μέσος Όρος

en: Axis:
el: Άξονας:

en: BassBoost...
el: Ενίσχυση Χαμηλών Συχνοτήτων...

en: Batch
el: Ομαδική

en: Beats per Minute (BPM):   from
el: Χτύποι ανά Λεπτό (BPM): ... από

en: Behaviors
el: Συμπεριφορές

en: Bit Rate Mode:
el: Ρυθμός Μεταφοράς Bit:

en: Bit Rate:
el: Ρυθμός Μεταφοράς Bit:

en: Bit depth:
el: Βάθος Βit:

en: Boost (dB):
el: Ενίσχυση (dB):

en: Boosting Bass Frequencies
el: Ενίσχυση χαμηλών συχνοτήτων

en: Brown
el: Καφέ

en: Browse...
el: Αναζήτηση...

en: Button
el: Κουμπί

en: Buttons
el: Πλήκτρα

en: C&hoose command
el: Ε&πιλογή εντολής

en: CDDA frames (75 fps)
el: CDDA καρέ (75 fps)

en: Caching audio
el: Μικροαποθήκευση audio

en: Caching audio into memory...
el: Μικροαποθήκευση audio στη μνήμη...

en: Can't Redo
el: Αδύνατη η Επαναφορά

en: Can't Undo
el: Αδύνατη η Αναίρεση

en: Can't export multiple files
el: Αδύνατη η εξαγωγή πολλαπλών αρχείων

en: Can't open project file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου εργασίας.

en: Can't process replacing
el: Αδύνατη η επεξεργασία της αντικατάστασης

en: Cancel Save
el: Ακύρωση Αποθήκευσης

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
el: Αδύνατη η εξαγωγή με μορφή MP2 με αυτό το ρυθμό δειγματοληψίας και ρυθμό bit

en: Cannot export audio in this format.
el: Αδύνατη η εξαγωγή audio σε αυτή τη μορφή.

en: Cannot export audio to %s
el: Αδύνατη η εξαγωγή audio στο  %s

en: Center
el: Κέντρο

en: Change Amplification Envelope
el: Αλλαγή Πορείας Έντασης

en: Change ONE Sample only
el: Αλλαγή ΕΝΟΣ μόνο δείγματος

en: Change Pitch
el: Αλλαγή Τόνου

en: Change Pitch without Changing Tempo
el: Αλλαγή Τόνου χωρίς την αλλαγή Ρυθμού

en: Change Pitch...
el: Αλλαγή Τόνου...

en: Change Sample
el: Αλλαγή Δείγματος

en: Change Several Samples
el: Αλλαγή Πολλών Δειγμάτων

en: Change Speed
el: Αλλαγή Ταχύτητας

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
el: Αλλαγή Ταχύτητας, επιδρά το ίδιο στο Ρυθμό και στο Τόνο

en: Change Speed...
el: Αλλαγή Ταχύτητας...

en: Change Tempo
el: Αλλαγή Ρυθμού

en: Change Tempo without Changing Pitch
el: Αλλαγή Ρυθμού χωρίς την αλλαγή Τόνου

en: Change Tempo...
el: Αλλαγή Ρυθμού...

en: Change lower speed limit (%) to:
el: Αλλαγή ορίου χαμηλότερης ταχύτητας (%) σε:

en: Change track name to:
el: Αλλαγή ονόματος καναλιού σε:

en: Change upper speed limit (%) to:
el: Αλλαγή ορίου υψηλότερης ταχύτητας (%) σε:

en: Changed '%s' to %d Hz
el: Αλλαγμένο '%s' σε %d Hz

en: Changed '%s' to %s
el: Αλλαγμένο '%s' σε %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
el: Οι αλλαγές στο προσωρινό φάκελο δεν θα εφαρμοστούν μέχρι να γίνει επανεκκίνηση του Audacity

en: Changing Pitch
el: Αλλαγή Τόνου

en: Changing Speed
el: Αλλαγή Ταχύτητας

en: Changing Tempo
el: Αλλαγή Ρυθμού

en: Changing block %s
el: Αλλαγή τμήματος %s

en: Channel
el: Κανάλι

en: Channel Mode:
el: Λειτουργία Καναλιού:

en: Channel: %2d
el: Κανάλι: %2d

en: Channels
el: Κανάλια

en: Chec&k Dependencies...
el: Έ&λεγχος Εξαρτήσεων...

en: Choose Language for Audacity to use:
el: Επέλεξε τη γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί από το Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
el: Επέλεξε την τοποθεσία του προσωρινού φακέλου

en: Choose a location to save the exported files
el: Επέλεξε μία τοποθεσία για την αποθήκευση των εξαγόμενων αρχείων

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Cleaning up cache directories
el: Καθαρισμός φακέλων μικροαποθήκευσης (cache)

en: Cleaning up temporary files
el: Καθαρισμός προσωρινών αρχείων

en: Click Removal...
el: Απομάκρυνση με Κλικ...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
el: Απομάκρυνση με Κλικ και Pop από τον Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να ρυθμίσεις το σχετικό μέγεθος των στέρεο καναλιών.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
el: Κάνε κλικ και σύρε για να επεξεργαστείς την πορεία έντασης

en: Click and drag to edit the samples
el: Κάνε κλικ και σύρε για να επεξεργαστείς τα δείγματα

en: Click and drag to move a track in time
el: Κάνε κλικ και σύρε για να μετακινήσεις ένα κανάλι στο χρόνο

en: Click and drag to move left selection boundary.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να μετακινήσεις το αριστερό όριο της επιλογής.

en: Click and drag to move right selection boundary.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να μετακινήσεις το δεξί όριο της επιλογής.

en: Click and drag to resize the track.
el: Κάνε κλικ και σύρε για να αλλάξεις το μέγεθος του καναλιού.

en: Click and drag to select audio
el: Κάνε κλικ και σύρε για να επιλέξεις audio

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
el: Κάνε κλικ για να  Μεγεθύνεις, Shift-Κλικ για Σμικρύνεις

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
el: Κάνε κλικ για κάθετη μεγέθυνση, Shift-click για σμίκρυνση, Σύρε για να δημιουργήσεις μία συγκεκριμένη περιοχή για προβολή.

en: Clipping
el: Ψαλίδισμα

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close project immediately with no changes
el: Άμεσο κλείσιμο της εργασίας, χωρίς αλλαγές

en: Close project immediately with no further changes
el: Άμεσο κλείσιμο της εργασίας, χωρίς περαιτέρω αλλαγές

en: Co&py	Shift+Alt+C
el: &Αντιγραφή	Shift+Alt+C

en: Command:
el: Εντολή:

en: Comments
el: Σχόλια

en: Compressor...
el: Συμπιεστής...

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm Deletion
el: Επιβεβαίωση Διαγραφής

en: Constant
el: Σταθερή

en: Control Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Ελέγχου

en: Conversion
el: Μετατροπή

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
el: Έχει γίνει μετατροπή 1.0 project αρχείου στη νέα μορφή.
    Το παλιό αρχείο έχει αποθηκευτεί ως '%s'

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Labels
el: Αντιγραφή Ετικετών

en: Copy Selected Audio Into Project
el: Αντιγραφή Του Επιλεγμένου Audio Στην Εργασία

en: Copying audio data into project...
el: Αντιγράφονται τα audio δεδομένα στην εργασία...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή από στέρεο σε μονό κανάλι.

en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Could not create autosave file:
el: Αδυναμία  αυτόματης αποθήκευσης του αρχείου:

en: Could not create directory:
      %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory
el: Ήταν αδύνατο να καταρυθμιθούν τα αρχεία στο φάκελο αυτόματης αποθήκευσης

en: Could not find any audio devices.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση συσκευών ήχου.

en: Could not load file: "%s"
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
el: Αδύνατο το άνοιγμα της βιβλιοθήκης κωδικοποίησης MP3 !

en: Could not open file:
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου:

en: Could not open file: "%s"
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου: "%s"

en: Could not remove old auto save file
el: Αδύνατη η απομάκρυνση παλιού αρχείου αυτόματης αποθύκευσης

en: Could not remove old autosave file:
el: Αδύνατη η απομάκρυνση του παλιού αυτόματα αποθηκευμένου αρχείου:

en: Could not save project. Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
el: Αδύνατη η αποθήκευση της εργασίας.  Πιθανόν %s δεν είναι εγγράψιμο,
    ή ο δίσκος είναι γεμάτος.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
el: Αδύνατη η εύρεση του φακέλου των project data: "%s"

en: Couldn't write to file:
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο:

en: Create
el: Δημιουργία

en: Created new audio track
el: Δημιουργία νέου audio καναλιού

en: Created new label track
el: Δημιουργία νέου καναλιού ετικέτας

en: Created new project
el: Δημιουργία νέας εργασίας

en: Created new stereo audio track
el: Δημιουργία νέου στέρεο audio καναλιού

en: Created new time track
el: Δημιουργία νέου καναλιού χρόνου

en: Creating Noise Profile
el: Δημιουργία Προφίλ Θορύβου

en: Credits
el: Εύσημα

en: Ctrl-Left-Drag
el: Ctrl-Αριστερό-Σύρσιμο

en: Ctrl-Wheel-Rotate
el: Ctrl-Περιστροφή Τροχού

en: Cu&t	Ctrl+X
el: Α&ποκοπή	Ctrl+X

en: Cubic
el: Κυβικό

en: Cursor Left	Left
el: Δρομέας Αριστερά	Αριστερά

en: Cursor Right	Right
el: Δρομέας Δεξιά	Δεξιά

en: Cursor to End
el: Δρομέας

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
el: Δρομέας: %.4f δευτ. (%d Hz) (%s) = %f,    Κορυφή: %.4f δευτ. (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
el: Δρομέας: %d Hz (%s) = %d dB    Κορυφή: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut Labels
el: Αποκοπή Ετικετών

en: Cut Preview
el: Αποκοπή Προεπισκόπηση

en: Cut to the clipboard
el: Αποκοπή στο Πρόχειρο

en: DRY
el: ΞΕΡΟ

en: DTMF Tone Generator
el: Δημιουργία DTMF Τόνων

en: DTMF duration:
el: Διάρκεια DTMF:

en: DTMF sequence:
el: Συγχνότητα DTMF:

en: De&faults
el: &Προεπειλεγμένα

en: De&lete
el: Διαγραφ&ή

en: Decay factor:
el: Παράγοντας Φθοράς:

en: Default Sample Format:
el: Προεπιλεγμένη Μορφή Δείγματος:

en: Default Sample Rate:
el: Προεπιλεγμένος Ρυθμός Δειγματοληψίας:

en: Default endianness
el: Προεπιλεγμένο endianness

en: Delay time (seconds):
el: Χρόνος καθυστέρησης (δευτ.):

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Labels
el: Διαγραφή Ετικετών

en: DeleteKey	Backspace
el: ΠλήκτροΔιαγραφής	BackSpace

en: DeleteKey2	Delete
el: ΠλήκτροΔιαγραφής2	Delete

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
el: Διαγραμμένο %.2f δευτ. σε t=%.2f

en: Dependency check
el: Έλεγχος Εξαρτήσεων

en: Depth (%):
el: Βάθος (%):

en: Depth:
el: Βάθος:

en: Detect clipping
el: Ανίχνευση ψαλιδίσματος

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Συσκευής

en: Directories
el: Φάκελοι

en: Directory %s does not exist. Create it?
el: Ο φάκελος %s δεν υπάρχει. Να δημιουργηθεί;

en: Directory %s is not writable
el: Ο φάκελος %s δεν είναι εγγράψιμος

en: Disable Meter
el: Απενεργοποίηση Μετρητή

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disk space
el: Ελεύθερος χώρος δίσκου

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
el: Υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο για  %d ώρες και %d λεπτά.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
el: Υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο για  %d λεπτά.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
el: Υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο για  %d δευτερόλεπτα.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
el: Υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο για  1 ώρα και %d λεπτά.

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Dither
el: Αμφιταλάντευση

en: Do you still want to start Audacity?
el: Ακόμη επιμένεις να ξεκινήσεις το Audacity;

en: Do you want to save the changes?
el: Θέλεις να αποθηκεύσεις τις αλλαγές;

en: Don't show this warning again
el: Να μην εμφανιστεί αυτή η προειδοποίηση ξανά

en: Down Octave
el: Κάτω Οκτάβα

en: Download...
el: Λήψη αρχείου...

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
el: Σύρε την ετικέτα κάθετα για να αλλάξεις την σειρά των καναλιών.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
el: Σύρε για να Μεγεθύνεις στην Περιοχή, Δεξί-Κλικ για να Σμικρύνεις

en: Draw Tool
el: Εργαλείο Σχεδίασης

en: Draw Tool	F3
el: Εργαλείο Σχεδίασης	F3

en: Draw curves
el: Χάραξη καμπύλων

en: Duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

en: Duplicated
el: Έχει δημιουργηθεί αντίγραφο

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Dynamic Range Compressor
el: Δυναμική Περιοχή Συμπιεστής

en: Dynamic Range Compressor by Dominic Mazzoni
el: Δυναμική Περιοχή Συμπιεστής από τον  Dominic Mazzoni

en: E&xit	Ctrl+Q
el: Έ&ξοδος	Ctrl+Q

en: E&xpand All Tracks	Ctrl+Shift+X
el: Ε&πέκταση Όλων Των Καναλιών	Ctrl+Shift+X

en: E&xport
el: Εξα&γωγή

en: Echo
el: Ηχώ

en: Echo...
el: Ηχώ...

en: Edit C&hains...
el: Επεξεργασία Αλυ&σίδων...

en: Edit Metadata
el: Επεξεργασία Μεταδεδομένων

en: Edit Metadata tags
el: Επεξεργασία Των tag Μεταδεδομένων

en: Edit Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Επεξεργασίας

en: Edit the ID3 tags for the MP2 file
el: Επεξεργασία των ID3 tags για το MP2 αρχείο

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
el: Επεξεργασία των ID3 tags για το MP3 αρχείο

en: Edit the metadata for the FLAC file
el: Επεξεργασία των μεταδεδομένων για το FLAC αρχείο

en: Edit the metadata for the OGG file
el: Επεξεργασία των μεταδεδομένων για το αρχείο OGG

en: Edit the metadata tags
el: Επεξεργασία των tag μεταδεδομένων

en: Edited labels
el: Επεξεργασμένες ετικέτες

en: Effe&ct
el: Ε&φέ

en: Effect Settings
el: Ρυθμίσεις των Εφέ

en: Effects Preview
el: Προεπισκόπηση των Εφέ

en: Emeritus Developers
el: Επίτιμοι Συντελεστές

en: Empty
el: Άδειο

en: Enable Meter
el: Ενεργοποίηση Μετρητή

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: End
el: Τέλος

en: End Date and Time
el: Ημερομηνία και Ώρα Λήξης

en: End Time
el: Χρόνος Λήξης

en: Energy
el: Ενέργεια

en: Enhanced Autocorrelation
el: Βελτιωμένο Autocorrelation

en: Enter Nyquist Command:
el: Εισαγωγή Nyquist Command:

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
el: Εισήγαγε ένα ρυθμό δειγματοληψίας σε Hz (ανά δευτ.) ανάμεσα σε 1 και 100000:

en: Enter new samplerate:
el: Εισαγωγή νέου ρυθμού δειγματοληψίας:

en: Enter the desired name of the curve
el: Εισάγετε το επιθυμητό όνομα της καμπύλης

en: Enter track name
el: Εισαγωγή του ονόματος του καναλιού

en: Envelope
el: Πορεία Έντασης

en: Envelope Tool
el: Εργαλείο Πορείας Έντασης

en: Envelope Tool	F2
el: Εργαλείο Πορείας Έντασης	F2

en: Equalization
el: Ισοστάθμιση

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
el: Ισοστάθμιση από τους Martyn Shaw && Mitch Golden

en: Equalization...
el: Ισοστάθμιση...

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Initializing Audio
el: Σφάλμα στην Αρχικοποίηση Audio

en: Error importing
el: Σφάλμα στην εισαγωγή

en: Error loading EQ curve
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση της καμπύλης Ισοσταθμιστή

en: Error loading keyboard shortcuts
el: Σφάλμα στο φόρτωμα των συντομεύσεων του πληκτρολογίου

en: Error loading metadata
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση των μεταδεδομένων

en: Error locking temporary folder
el: Σφάλμα στο κλείδωμα του φακέλου προσωρινών αρχείων

en: Error opening file
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου

en: Error opening file or project
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου ή της εργασίας

en: Error opening project
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της εργασίας

en: Error parsing Allegro file.
el: Σφάλμα στην ανάλυση του αρχείου Allegro.

en: Error parsing MIDI file.
el: Σφάλμα στην ανάλυση του αρχείου MIDI.

en: Error saving keyboard shortcuts
el: Σφάλμα στην αποθήκευση των συντομεύσεων του πληκτρολογίου

en: Error saving project
el: Σφάλμα στην αποθήκευση της εργασίας

en: Error trying to save file:
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου:

en: Error while opening sound device.
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της συσκευής ήχου

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
el: Σφάλμα στο άνοιγμα της συσκευής ήχου. Παρακαλώ έλεγξε τις ρυθμίσεις της συσκευής σήματος εξόδου και το ρυθμό δειγματοληψίας της εργασίας.

en: Error writing autosave file
el: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση του αρχείου

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: %hs at line %d
el: Σφάλμα: %s στη γραμμή %d

en: Expand
el: Επέκταση

en: Expo&rt Selection...
el: Εξαγωγή &Επιλογής...

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export &Labels...
el: Εξαγωγή &Ετικετών...

en: Export &Multiple...
el: Εξαγωγή &Πολλαπλών...

en: Export File
el: Εξαγωγή Αρχείου

en: Export Keyboard Shortcuts As:
el: Εξαγωγή συντομεύσεων πληκτρολογίου ως:

en: Export Labels As:
el: Εξαγωγή Ετικετών ως:

en: Export Multiple
el: Εξαγωγή Πολλαπλών

en: Export Spectral Data As:
el: Εξαγωγή Δεδομένων Φάσματος ως:

en: Export format:
el: Μορφή εξαγωγής:

en: Export location:
el: Τοποθεσία εξαγωγής:

en: Exporting entire file at %d Kbps
el: Εξαγωγή ολόκληρου του αρχείου στα %d Kbps

en: Exporting entire file at %d kbps
el: Εξαγωγή ολόκληρου του αρχείου στα %d kbps

en: Exporting entire file with VBR quality %s
el: Εξαγωγή ολόκληρου του αρχείου με ποιότητα VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio στα %d Kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio στα  %d kbps

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio με ποιότητα VBR %s

en: Exporting the entire project as FLAC
el: Εξαγωγή ολόκληρης της εργασίας ως FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
el: Εξαγωγή ολόκληρης της εργασίας ως Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
el: Εξαγωγή ολόκληρης της εργασίας χρησιμοποιώντας command-line κωδικοποίηση

en: Exporting the selected audio as FLAC
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio ως  FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio ως Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου audio χρησιμοποιώντας command-line κωδικοποίηση

en: Extend Selection Range
el: Επέκταση της Περιοχής της Επιλογής

en: Extreme, 220-260 kbps
el: Ακραίο, 220-260 kbps

en: FFT Size
el: FFT Μέγεθος

en: FLAC Export Setup
el: Ρυθμίσεις Εξαγωγής FLAC

en: FLAC Files
el: Αρχεία FLAC

en: FLAC files
el: Αρχεία FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
el: Αυτή η έκδοση του Audacity δεν υποστηρίζει FLAC

en: Fade In
el: Fade in

en: Fast
el: Γρήγορο

en: Fast Sinc Interpolation
el: Tαχεία Sinc Interpolation

en: Feedback (%):
el: Ανατροφοδότηση (%):

en: File
el: Αρχείο

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
el: Το αρχείο μπορεί να είναι άκυρο ή φθαρμένο: 
    %s

en: File name prefix:
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου:

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
el: Προσθήκη σιγής όπου λείπουν δεδομένα [μόνο για αυτή τη συνεδρία]

en: Find &Zero Crossings	Z
el: Ανεύρεση &Μηδενικών Διασταυρώσεων	Z

en: First file name:
el: Πρώτο όνομα αρχείου:

en: Fit &Vertically	Ctrl+Shift+F
el: &Κάθετη Προσαρμογή	Ctrl+Shift+F

en: Fit Project
el: Τέριασμα Εργασίας

en: Fit Selection
el: Τέριασμα Επιλογής

en: Fit project in window
el: Προσαρμογή εργασίας στο παράθυρο

en: Fit selection in window
el: Προσαρμογή επιλογής στο παράθυρο

en: Flat
el: Επίπεδο

en: Font...
el: Γραμματοσειρά...

en: Format Change
el: Αλλαγή Μορφής

en: Format:
el: Μορφή:

en: Free Space:
el: Ελεύθερος Χώρος:

en: Frequency (Hz)
el: Συχνότητα (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
el: Συχνότητα (Hz)	Επίπεδο (dB)

en: Frequency (Hz):
el: Συχνότητα (Hz):

en: Frequency (Hz):   from
el: Συχνότητα (Hz):   από

en: Frequency Analysis
el: Ανάλυση Συχνότητας

en: Function:
el: Λειτουργία:

en: GPL License
el: Άδεια GPL

en: Gain
el: Κέρδος

en: Gap detected in project file
el: Ανιχνεύθηκε κενό στο αρχείο εργασίας

en: Generating DTMF tones
el: Δημιουργία DTMF τόνων

en: Generating Noise
el: Δημιουργία Θορύβου

en: Generating Silence
el: Δημιουργία Σιγής

en: Generating Tone
el: Δημιουργία Τόνου

en: Genre
el: Είδος

en: Get Noise Profile
el: Λήψη Προφίλ Θορύβου

en: Graphic EQ
el: Γραφικός Ισοσταθμιστής

en: Header:
el: Κεφαλίδα:

en: Heavier
el: Βαρύτερο

en: Heaviest
el: Το πιο βαρύ

en: Heavy
el: Βαρύ

en: Help
el: Βοήθεια

en: High-quality Sinc Interpolation
el: Υψηλής Πιστότητας Sinc Interpolation

en: High-quality dither:
el: Υψηλής Πιστότητας dither:

en: High-quality sample rate converter:
el: Υψηλής πιστότητας μετατροπέας ρυθμού δειγματοληψίας:

en: High-quality:
el: Υψηλή ποιότητα:

en: Horizontal Stereo
el: Οριζόντιο Στέρεο

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
el: Αν έχεις περισσότερα από ένα Audio κανάλια,
     μπορείς να εξάγεις κάθε κανάλι σαν ξεχωριστό αρχείο,
     ή αν έχεις ένα Κανάλι Ετικέτας, μπορείς να εξάγεις
     ένα νέο αρχείο για κάθε ετικέτα.
    
    Αυτή η εργασία δεν έχει πολλαπλά αρχεία ή Κανάλι Ετικέτας,
     οπότε δεν μπορείς να εξάγεις πολλαπλά αρχεία.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
el: Αν συνεχίσεις, η εργασία σου δεν θα αποθηκευθεί στο δόσκο. Είναι αυτό που θέλεις;

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import Labels
el: Εισαγωγή Ετικέτας

en: Import MIDI
el: Εισαγωγή MIDI

en: Import Raw Data
el: Εισαγωγή  Ανεπεξέργαστων  Δεδομένων

en: Imported '%s'
el: Εισαγόμενα '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
el: Εισαγόμενα MIDI από '%s'

en: Imported labels from '%s'
el: Εισαγόμενες ετικέτες από '%s'

en: Importing %s File...
el: Εισαγωγή %s Αρχείου...

en: Include audio before first label
el: Περιέλαβε audio πριν την πρώτη ετικέτα

en: Individual Theme Files
el: Ξεχωριστά Αρχεία Θεμάτων

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Input Device
el: Συσκευή Εισόδου

en: Input Meter
el: Μετρητής Σήματος Εισόδου

en: Input Source
el: Πηγή Εισόδου

en: Input Volume
el: Ένταση Σήματος Εισόδου

en: Input level meter - click to monitor input
el: Μετρητής Επιπέδου Σήματος Εισόδου - κάνε κλικ για να παρακολουθήσεις το σήμα

en: Insane, 320 kbps
el: Παρανοϊκό, 320 kbps

en: Insert &After
el: Εισαγωγή &Μετά Από

en: Insert &Before
el: Εισαγωγή &Πριν Από

en: Inspecting project file data...
el: Έλεγχος των δεδομένων των αρχείων της εργασίας...

en: Interface
el: Περιβάλλον Εργασίας

en: Internal logic fault
el: Εσωτερικό λογικό σφάλμα

en: Invalid Vorbis bitstream header
el: Μη αποδεκτή Vorbis bitstream κεφαλίδα

en: Invalid duration in LOF file.
el: Μη αποδεκτή διάρκεια στο αρχείο LOF.

en: Invalid rate.
el: Μη αποδεκτός ρυθμός δειγματοληψίας.

en: Invalid sample rate
el: Μη αποδεκτός ρυθμός δειγματοληψίας

en: Invalid track offset in LOF file.
el: Μη αποδεκτή μετατόπιση καναλιού στο αρχείο LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
el: Μη αποδεκτή μετατόπιση window στο αρχείο LOF.

en: Invert
el: Αντιστροφή Φάσης

en: Inverting
el: Αντιστροφή Φάσης

en: Join
el: Σύνδεση

en: Join Labels
el: Ένωση Ετικετών

en: Key Bindings
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Key Combination
el: Συνδυασμός Πλήκτρων

en: Key type
el: Τύπος κλειδιού

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: LFO Frequency (Hz):
el: Συχνότητα LFO (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
el: LFO Αρχή Φάσης (deg.):

en: LOF Error
el: LOF Σφάλμα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label Edit
el: Επεξεργασία Ετικέτας

en: Label Track Font
el: Γραμματοσειρά Καναλιού Ετικέτας

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
el: Καθυστέρηση (δευτ.)	Συχνότητα (Hz)	Επίπεδο

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Latency
el: Καθυστέρηση

en: Latency correction:
el: Διόρθωση καθυστέρησης:

en: Left
el: Αριστερό

en: Left Channel
el: Αριστερό Κανάλι

en: Left at Playback Position	[
el: Αριστερά της Θέσης Αναπαραγωγής	[

en: Left,
el: Αριστερό,

en: Left-Click
el: Αριστερό-Κλικ

en: Left-Drag
el: Αριστερό-Σύρσιμο

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
el: Αριστερό=Μεγέθυνση, Δεξί=Σμίκρυνση, Μεσαίο=Κανονικό

en: Length
el: Διάρκεια

en: Length (seconds)
el: Διάρκεια (δευτ.)

en: Length (seconds):   from
el: Διάρκεια (δευτ.):   από

en: Length of filter:
el: Διάρκεια φίλτρου:

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Levels To Discard
el: Επίπεδα Προς Απόρριψη

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
el: Libresample από τους Dominic Mazzoni και Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
el: Libsamplerate από τον Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
el: Libsamplerate σφάλμα: %d

en: Light
el: Ελαφρύ

en: Linear
el: Αριθμητικό

en: Linear frequency
el: Γραμμική Συχνότητα

en: Linear frequency scale
el: Γραμμική κλιμάκωση συχνότητας

en: List of Files in basic text format
el: Λίστα Αρχείων σε μορφή basic text

en: Load Files
el: Φόρτωμα Αρχείων

en: Loaded %d keyboard shortcuts
el: Φόρτωση %d Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: Loading keyboard shortcuts
el: Φόρτωση Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: Locate Lame
el: Εντοπισμός του Lame

en: Location of %s:
el: Τοποθεσία του %s:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Log frequency
el: Λογαριθμική Συχνότητα

en: Lower speed limit
el: Κάτω όριο ταχύτητας

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
el: Τα MIDI κανάλια δεν μπορούν να μετατοπιστού ξεχωριστά , μόνο τα audio αρχεία μπορούν.

en: MP2 Export Setup
el: Ρυθμίσεις Εξαγωγής MP2

en: MP2 Files
el: Αρχεία MP2

en: MP3 Export Setup
el: Ρυθμίσεις MP3 Εξαγωγής

en: MP3 Files
el: Αρχεία MP3

en: MP3 Library Version:
el: Έκδοση MP3 Βιβλιοθήκης:

en: MP3 exporting plugin not found
el: Δεν βρέθηκε το ένθεμα (plugin) εξαγωγής MP3

en: MP3 files
el: Αρχεία MP3

en: Made '%s' a stereo track
el: Δημιουργία '%s' στέρεο καναλιού

en: Main Mix
el: Κύρια Μείξη

en: Make Labels
el: Δημιουργία Ετικετών

en: Make Stereo
el: Δημιουργία Στέρεο

en: Make Stereo Track
el: Δημιουργία Στέρεο Καναλιού

en: Manage History
el: Διαχείρηση Ιστορικού

en: Master Gain Control
el: Κύριος Ελεγκτής Κέρδους

en: Max dB
el: Μέγιστα dB

en: Max spike width (higher is more sensitive):
el: Μέγιστο πλάτος κορυφών (υψηλότερο είναι πιο ευαίσθητο):

en: Maximum Frequency (Hz):
el: Μέγιστη Συχνότητα (Hz):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
el: Η μέγιστη συχνότητα πρέπει να βρίσκεται στην περιοχή 100 Hz - 100,000 Hz

en: Maximum length of attribute '%s' is %d characters. Data was truncated.
el: Μέγιστο μήκος του στοιχείου '%s' είναι %d χαρακτήρες. Τα δεδομένα έχουν αποκοπεί.

en: Maximum pause:
el: Μέγιστη παύση:

en: Media read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης πολυμέσου

en: Medium, 145-185 kbps
el: Μεσαίο, 145-185 kbps

en: Message
el: Μήνυμα

en: Meter
el: Μετρητής

en: Meter Preferences
el: Προτιμήσεις Μετρητή

en: Meter Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Μέτρησης

en: Min dB
el: Ελάχιστα dB

en: Minimum Frequency (Hz):
el: Ελάχιστη Συχνότητα (Hz):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
el: Η ελάχιστη συχνότητα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 0 Hz

en: Minimum of dB mode display range
el: Ελάχιστα dB mode εμφάνισης περιοχή

en: Missing alias file: (%s)
el: Λείπει αρχείο ψευδώνυμου: (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
el: Λείπει αρχείο δεδομένων: (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
el: Λείπει αρχείο περίληψης: (%s.auf)

en: Mix
el: Μίξη

en: Mixer
el: Μείκτης

en: Mixer Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Μίκτη

en: Mo&ve Cursor...
el: &Μετακίνηση Δρομέα...

en: Modified Label
el: Τροποποιημένη Ετικέτα

en: Mono
el: Μονό

en: Mono,
el: Μονό,

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
el: Mouse Bindings (προκαθορισμένες τιμές, μη ρυθμιζόμενες)

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &Κάτω

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &Πάνω

en: Move Track
el: Μετακίνηση Καναλιού

en: Move Track Down
el: Μετακίνηση Καναλιού Κάτω

en: Move Track Up
el: Μετακίνηση Καναλιού Πάνω

en: Moved '%s' %s
el: Μετακινημένο '%s' %s

en: Moved Sample
el: Μετακινημένο Δείγμα

en: Moved gain slider
el: Μετακινημένος ολισθητής κέρδους

en: Moved pan slider
el: Μετακινημένος ολισθητής pan

en: Multi
el: Πολλαπλός

en: Multi Tool
el: Πολυεργαλείο

en: Multi Tool	F6
el: Πολυεργαλείο	F6

en: Multi-Tool Mode
el: Κατάσταση Πολυεργαλείου

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
el: Κατάσταση Πολυεργαλείου: Cmd-, για τις Προτιμήσεις Ποντικιού και Πληκτρολογίου

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
el: Κατάσταση Πολυεργαλείου: Ctrl-P για τις Προτιμήσεις Ποντικιού και Πληκτρολογίου

en: Mute
el: Σιγή

en: NTSC frames
el: NTSC καρέ

en: Name
el: Όνομα

en: Name Change
el: Αλλαγή Ονόματος

en: Name files:
el: Ονομασία αρχείων:

en: Name must not be blank
el: Το όνομα δεν μπορεί να είναι κενό

en: Name...
el: Όνομα...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
el: Το όνομα δεν μπορεί να περιέχει '%c' και '%c'

en: Never copy any audio
el: Ποτέ μην αντιγράφεις audio

en: New Label Track
el: Νέο Κανάλι Ετικέτας

en: New Peak Amplitude (dB):
el: Νέα Κορυφή Πλάτους Σήματος (dB):

en: New Project
el: Νέα Εργασία

en: New Temporary Directory
el: Νέος Προσωρινός  Φάκελος

en: New Track
el: Νέο Κανάλι

en: New selection length:
el: Νέο μήκος επιλογής:

en: New...
el: Νέο...

en: Next Tool	D
el: Επόμενο Εργαλείο	D

en: No
el: Όχι

en: No labels to export.
el: Δεν υπάρχουν ετικέτες για εξαγωγή.

en: No tracks are selected! Use Ctrl-A (Select All)
    Choose Export... to export all tracks.
el: Δεν έχουν επιλεγεί κανάλια. Χρησιμοποίησε Επιλογή Όλων (Ctrl+A)
    και Εξαγωγή... για να γίνει εξαγωγή όλων των καναλιών.

en: Noise Generator
el: Δημιουργία Θορύβου

en: Noise Removal
el: Απομάκρυνση Θορύβου

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
el: Απομάκρυνση Θορύβου από τον Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
el: Απομάκρυνση Θορύβου...

en: Noise duration
el: Διάρκεια Θορύβου

en: Noise reduction (dB):
el: Μείωσης θορύβου (dB):

en: Noise type
el: Τύπος θορύβου

en: None
el: Κανένα

en: Normalize
el: Κανονικοποίηση

en: Normalize maximum amplitude to
el: Κανονικοποίηση μέγιστου πλάτους σήματος στα

en: Normalize to 0dB after compressing
el: Κανονικοποίηση στα  0dB μετά τη συμπίεση

en: Normalize...
el: Κανονικοποίηση...

en: Normalizing...
el: Κανονικοποίηση...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
el: Μη αποδεκτή ή υποστηριζόμενη βιβλιοθήκη κωδικοποίησης MP3!

en: Not an Ogg Vorbis file
el: Δεν είναι αρχείο Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρκετά δεδομένα.

en: Note Track
el: Κανάλι Σημειώσεως

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
el: Σημείωση: Πληκτρολογώντας Cmd+Q θα κλείσει. Όλα τα άλλα πλήκτρα είναι έγκυρα.

en: Nothing to redo
el: Τίποτα για Επαναφορά

en: Nothing to undo
el: Τίποτα για Αναίρεση

en: Number of times to repeat:
el: Αριθμός επαναλήψεων:

en: Numbering consecutively
el: Συνεχής Αρίθμηση

en: Nyquist Output:
el: Έξοδος Nyquist

en: Nyquist did not return audio.
el: Το Nyquist δεν επέστρεψε audio.

en: Nyquist returned the value:
el: Το Nyquist επέστρεψε την τιμή:

en: Nyquist returned too many audio channels.
el: Nyquist επέστρεψε υπερβολικά πολλά audio κανάλια.

en: OK
el: Εντάξει

en: Ogg Vorbis Export Setup
el: Επιλογές Εξαγωγής OGG Vorbis

en: Ogg Vorbis Files
el: Αρχεία Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
el: Αρχεία Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
el: Αυτή η έκδοση του Audacity δεν υποστηρίζει Ogg Vorbis

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
el: Μόνο lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|Όλα τα αρχεία (*.*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
el: Μόνο libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Δυναμικές Βιβλιοθήκες (*.dylib)|*.dylib|Όλα τα αρχεία (*)|*

en: Only libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
el: Μόνο libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primary Shared Object αρχεία (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|Όλα τα αρχεία (*)|*

en: Open Recent
el: Άνοιγμα Πρόσφατου

en: Opening Audacity Project
el: Άνοιγμα Audacity Project

en: Opening old project file
el: Άνοιγμα παλιού αρχείου εργασίας

en: Options...
el: Επιλογές...

en: Other Contributors
el: Άλλα Συντελεστές

en: Other...
el: Άλλο...

en: Out of disk space
el: Όχι αρκετός χώρος στο δίσκο

en: Output Device
el: Συσκευή Εξόδου

en: Output Meter
el: Μετρητής Σήματος Εξόδου

en: Output Volume
el: Ένταση Σήματος Εξόδου

en: Output level meter
el: Μετρητής Επιπέδου Σήματος Εξόδου

en: Overwrite existing files
el: Αντικατάσταση υπαρχόντων αρχείων

en: PAL frames (25 fps)
el: PAL καρέ (25 fps)

en: Pa&ge Setup...
el: Ρύθμιση &Σελίδας...

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Pasted from the clipboard
el: Επικόλληση από το Πρόχειρο

en: Pasted text from the clipboard
el: Επικολλημένο κείμενο από το πρόχειρο

en: Pause
el: Παύση

en: Pause	P
el: Παύση	P

en: Pause Recording on Silence
el: Παύση Ηχογράφησης στη Σιγή

en: Pencil
el: Μολύβι

en: Percent Change:
el: Ποσοστιαία Αλλαγή:

en: Performing Echo
el: Εκτέλεση Ηχώ

en: Performing Effect: %s
el: Εκτέλεση Εφέ: %s

en: Performing Equalization
el: Εκτέλεση Ισοστάθμιση

en: Performing Repeat
el: Εκτέλεση Επανάληψης

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
el: Phaser από τον Nasca Octavian Paul

en: Pitch (EAC)
el: Τόνος (EAC)

en: Pitch:   from
el: Τόνος:   από

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play (Shift for loop-play)
el: Αναπαραγωγή (Shift για επαναλαμβανόμενη αναπαραγωγή)

en: Play Looped	L
el: Επαναλαμβανόμενη Αναπαραγωγή	L

en: Play Looped	Shift+Spacebar
el: Επαναλαμβανόμενη Αναπαραγωγή	Shift+Spacebar

en: Play One Second	1
el: Αναπαραγωγή Ένα Δευτερόλεπτο	1

en: Play To Selection	B
el: Αναπαραγωγή στην Επιλογή	B

en: Play at selected speed
el: Αναπαραγωγής στην επιλεγμένη ταχύτητα

en: Play-at-speed
el: Αναπαραγωγή-στην-ταχύτητα

en: Play/Stop	Spacebar
el: Αναπαραγωγή/Διακοπή	Spacebar

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playback Speed
el: Ταχύτητα Αναπαραγωγής

en: Please enter valid values.
el: Παρακαλώ εισείγαγε μια έγκυρη τιμή.

en: Please save and close the current project first.
el: Παρακαλώ αποθήκευσε και κλείσε την τρέχουσα εργασία πρώτα.

en: Plugins %i to %i
el: Ενθέματα (Plugins) %i σε %i

en: Plugins 1 to %i
el: Ενθέματα (Plugins) 1 έως %i

en: Pre&view
el: &Προεπισκόπηση

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Preset
el: Προκαθορισμένο

en: Preview not available
el: Η προεπισκόπηση δεν είναι διαθέσιμη

en: Previewing
el: Προεπισκόπηση

en: Previous Tool	A
el: Προηγούμενο Εργαλείο	A

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Program build date:
el: Ημερομηνία έκδοσης του προγράμματος:

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Project Dependencies
el: Εξαρτήσεις Εργασίας

en: Project Rate (Hz):
el: Ρυθμός Δειγματοληψίας Εργασίας (Hz):

en: Project checker repaired file
el: Ο ελεγκτής εργασίας επιδιόρθωσε το αρχείο

en: Project depends on other audio files
el: Ηεργασία εξαρτάται από άλλα audio αρχεία

en: Project was recovered
el: Η εργασία ανακτήθηκε

en: Quality
el: Πιστότητα

en: Quality:
el: Ποιότητα:

en: QuickTime files
el: Αρχεία QuickTime

en: Quit Audacity
el: Έξοδος από το Audacity

en: Rate Change
el: Αλλαγή Ρυθμού δειγματοληψίας

en: Ratio:
el: Αναλογία:

en: Ratio: %.0f:1
el: Αναλογία: %.0f:1

en: Ratio: %.1f:1
el: Αναλογία: %.1f:1

en: Raw
el: Χωρίς Επεξεργασία

en: Re&name
el: &Μετονομασία

en: Real-time dither:
el: Dither πραγματικού χρόνου:

en: Real-time sample rate converter:
el: Μετατροπέας ρυθμού δειγματοληψίας πραγματικού χρόνου:

en: Real-time:
el: Πραγματικός χρόνος:

en: Recent &Files...
el: Πρόσφατα Α&ρχεία...

en: Record
el: Ηχογράφηση

en: Record	R
el: Ηχογράφηση	R

en: Record Meter
el: Μετρητής Εγγραφής

en: Recorded Audio
el: Ηχογραφημένο Audio

en: Recording
el: Ηχογράφηση

en: Recording not permitted
el: Η εγγραφή δεν επιτρέπεται

en: Recover
el: Ανάκτηση

en: Recoverable projects
el: Εργασίες προς Ανάκτηση

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
el: Η ανάκτηση μίας εργσασίας δεν θα αλλάξει κάποια αρχεία στο δίσκο πριν κάνεις αποθήκευση.

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Rectangular
el: Ορθογώνιο

en: Remo&ve Tracks
el: Απο&μάκρυνση Καναλιών

en: Remove Track
el: Απομάκρυνση Καναλιών

en: Remove any DC offset (center on 0 vertically)
el: Απομάκρυνση οποιουδήποτε DC μετατόπισης (κέντρο στο 0 κάθετα)

en: Removed audio track(s)
el: Απομακρυσμένα audio κανάλια

en: Removed track '%s.'
el: Απομακρυσμένο κανάλι '%s.'

en: Removing Dependencies
el: Απομάκρυνση Εξαρτήσεων

en: Removing Noise
el: Απομάκρυνση Θορύβου

en: Removing clicks and pops...
el: Απομάκρυνση των Κλικ και Pop...

en: Renamed '%s' to '%s'
el: Μετονομασία '%s' σε '%s'

en: Renamed file: %s
el: Μετονομασμένο αρχείο: %s

en: Repair
el: Επισκευή

en: Repairing damaged audio
el: Επισκευή φθαρμένου audio

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeat %s	Ctrl+R
el: Επανάληψη %s	 Ctrl+R

en: Repeat Last Effect	Ctrl+R
el: Επανάληψη Τελευταίου Εφέ	Ctrl+R

en: Repeat by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
el: Επανάληψη από τους Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: Repeat...
el: Επανάληψη...

en: Repeated %d times
el: Επαναλαμβανόμενο %d φορές

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
el: Αντικατάσταση των δεδομένων που λείπουν με σιγή [μόνιμο αμέσως]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
el: Αντικατάσταση των δεδομένων που λείπουν με σιγή [μόνιμο μετά την αποθήκευση]

en: Resampling disabled.
el: Επαναδειγματοληψία απενεργοποιημένη.

en: Reset Toolbars
el: Επαναφορά Γραμμών Εργαλείων

en: Resonance:
el: Αντήχηση:

en: Reverse
el: Αναστροφή Χρονική

en: Reversing
el: Αναστροφή Χρονική

en: Right
el: Δεξί

en: Right Channel
el: Δεξί Κανάλι

en: Right at Playback Position	]
el: Δεξιά της Θέσης Αναπαραγωγής	]

en: Right,
el: Δεξί,

en: Right-Click
el: Δεξί-Κλικ

en: Right-Drag
el: Δεξί-Σύρσιμο

en: Row %d
el: Γραμμή %d

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
el: Το να λειτουργούν δύο αντίγραφα του Audacity συγχρόνως μπορεί να προκαλέσει
    απόλει δεδομένων ή την κατάρεφση του συστήματος.

en: S&et
el: &Ορισμός

en: S&ort tracks by...
el: &Ταξινόμηση καναλιών κατά...

en: Sample Edit
el: Επεξεργασία Δείγματος

en: Sample Rate Converter
el: Μετατροπέας Ρυθμού Δειγματοληψίας

en: Sample Rates
el: Ρυθμός Δειγματοληψίας

en: Sample rate:
el: Ρυθμός Δειγματοληψίας:

en: Sampling
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Save As...
el: Αποθήκευση Ως...

en: Save Files
el: Αποθήκευση  Αρχείων

en: Save Metadata As:
el: Αποθήκευση Μεταδεδομένων Ως:

en: Save Project &As...
el: &Αποθήκευση Εργασίας ως...

en: Save changes before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών πριν το κλείσιμο;

en: Save changes?
el: Αποθήκευση των αλλαγών;

en: Saved
el: Αποθηκεύτηκε

en: Saved %s
el: Αποθηκευμένο %s

en: Saving project data files
el: Αποθήκευση αρχείων εργασίας

en: Saving recorded audio
el: Αποθήκευση ηχογραφημένου audio

en: Saving recorded audio to disk...
el: Αποθήκευση ηχογραφημένου audio στο δίσκο...

en: Sawtooth
el: Πριονωτό

en: Scroll up or down
el: Κύλιση πάνω ή κάτω

en: Select
el: Επιλογή

en: Select Command
el: Επιλογή εντολής

en: Select a MIDI file...
el: Επέλεξε ένα αρχείο MIDI...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
el: Επέλεξε μερικά δευτερόλεπτα θορύβου, ώστε το Audacity να γνωρίζει τι θα αποβάλει,
    και μετά κάνε κλικ στο Λήψη Προφίλ Θορύβου:

en: Select a text file containing labels...
el: Επέλεξε ένα αρχείο κειμένου που να περιέχει ετικέτες...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
el: Επέλεξε όλο το audio που θέλεις να φιλτράρεις, όρισε πόσος θόρυβος θέλεις να αποβληθεί,
    και κάνε κλικ στο «Εντάξει» για να απομακρυνθεί ο θόρυβος

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
el: Επέλεξε ένα αρχείο XML που να περιέχει  Audacity συντομεύσεις πληκτρολογίου...

en: Select any uncompressed audio file...
el: Επέλεξε ένα αρχείο μη συμπιεσμένου audio...

en: Select curve:
el: Επιλογή καμπύλης:

en: Select file(s) for batch processing...
el: Επιλογή αρχείων για ομαδική επεξεργασία...

en: Select one or more audio files...
el: Επέλεξε ένα ή περισσότερα αρχεία audio...

en: Select threshold (lower is more sensitive):
el: Επέλεξε κατώφλι (χαμηλότερο είναι πιο ευαίσθητο):

en: Select-Silence
el: Επιλογή-Σιγής

en: Select-Sound
el: Επιλογή-Ήχου

en: Selection
el: Επιλογή

en: Selection
el: Επιλογή

en: Selection Contract Left	Ctrl+Shift+Right
el: Επιλογή Σύμβασης Αριστερά	Ctrl+Shift+Δεξί

en: Selection Contract Right	Ctrl+Shift+Left
el: Επιλογή Σύμβασης Δεξιά	Ctrl+Shift+Αριστερό

en: Selection End
el: Τέλος Επιλογής

en: Selection Extend Left	Shift+Left
el: Επιλογή Επέκτασης Αριστερά	Shift+Αριστερό

en: Selection Extend Right	Shift+Right
el: Επιλογή Επέκτασης Δεξιά	Shift+Δεξί

en: Selection Length
el: Μήκος Επιλογής

en: Selection Restore
el: Αποκατάσταση Επιλογής

en: Selection Save
el: Αποθήκευση Επιλογής

en: Selection Start:
el: Αρχή Επιλογής:

en: Selection Tool
el: Εργαλείο Επιλογής

en: Selection Tool	F1
el: Εργαλείο Επιλογής	F1

en: Selection Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Επιλογής

en: Selection to End	Shift+End
el: Επιλογή στο Τέλος	Shift+End

en: Selection to Start	Shift+Home
el: Επιλογή στην Αρχή	Shift+Home

en: Semitones (half-steps):
el: Ημίτονα (μισά βήματα):

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: Set Left Selection Bound
el: Ορισμός του Αριστερού Ορίου της Επιλογής

en: Set Range
el: Ορισμός Περιοχής

en: Set Range...
el: Ορισμός Περιοχής...

en: Set Rate
el: Ορισμός Ρυθμού Δειγματοληψίας

en: Set Right Selection Bound
el: Ορισμός του Δεξιού Ορίου της Επιλογής

en: Set Sample Format
el: Ορισμός Μορφής Δείγματος

en: Set Selection Point
el: Ορισμός Σημείου Επιλογής

en: Set Selection Range
el: Ορισμός Περιοχής Επιλογής

en: Set range to '%d' - '%d'
el: Ορισμός Περιοχής σε '%d' - '%d'

en: Settings folder:
el: Φάκελος ρυθμίσεων:

en: Shaped
el: Μορφοποιημένο

en: Shift-Left-Click
el: Shift-Αριστερό-Κλικ

en: Shift-Left-Drag
el: Shift-Αριστερό-Σύρσιμο

en: Show / Hide
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη

en: Show Clipping
el: Προβολή του Ψαλιδίσματος

en: Show output
el: Εμφάνιση εξόδου

en: Show warnings about &temp files
el: Προβολή προειδοποίησης για &προσωρινά αρχεία

en: Sile&nce	Alt+L
el: &Σιγή	Alt+L

en: Silence
el: Σιγή

en: Silence duration:
el: Διάρκεια σιγής:

en: Silence level (dB):
el: Επίπεδο σιγής (dB):

en: Silence selection
el: Επιλογή σιγής

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
el: Κανάλια που έχει εφαρμοστεί σιγή για %.2f δευτ. σε %.2f

en: Sine
el: Ημίτονο

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skip to End
el: Μετάβαση στο Τέλος

en: Skip to End	End
el: Μετάβαση στο Τέλος	End

en: Skip to Start
el: Μετάβαση στην Αρχή

en: Skip to Start	Home
el: Μετάβαση στην Αρχή	Home

en: Smart Recording
el: Έξυπνη Ηχογράφηση

en: Smooth at Sample
el: Smooth στο Δείγμα

en: Snap To
el: Έλξη Στο

en: Snap To Off
el: Απενεργοποιημένη Έλξη Στο

en: Snap To On
el: Ενεργοποιημένη Έλξη Στο

en: Solo
el: Σόλο

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
el: Κάποιες εργασίες δεν αποθηκεύθηκαν σωστά στην τελευταία λειτουργία του Audacity.
    Ευτυχώς, οι ακόλουθες εργασίες μπορούν να ανακτηθούν:

en: Something went wrong after exporting %d file(s).
el: Κάτι πήγε στραβά μετά από την εξαγωγή %d αρχείων(-ου).

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
el: Λυπάμαι, τα Επιπρόσθετα Εφέ (Plug-in) δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε στέρεο κανάλια, όπου τα εσωτερικά κανάλια (δεξί-αριστερό) δεν ταιριάζουν.

en: Sorry, VST Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
el: Λυπάμαι, τα VST Εφέ δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε στέρεο κανάλια, όπου τα εσωτερικά κανάλια δεν ταιριάζουν.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
el: Λυπάμαι, αδύνατη η εφαρμογή σε στέρεο κανάλια, όπου τα εσωτερικά κανάλια δεν ταιριάζουν.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
el: Λυπάμαι, δεν υποστηρίζονται ονόματα διαδρομής με περισσότερους από 256 χαρακτήρες.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
el: Λυπάμαι, αυτό το Εφέ δεν μπορεί να λειτουργήσει σε στέρεο κανάλια, όπου τα εσωτερικά κανάλια (δεξί/αριστερό) δεν ταιριάζουν.

en: Sort By Name
el: Ταξινόμηση Κατά Όνομα

en: Sort By Time
el: Ταξινόμηση Κατά Χρόνο

en: Sp&lit	Ctrl+I
el: &Διαχωρισμός	Ctrl+I

en: Sp&lit Delete	Shift+Alt+K
el: Δια&χωρισμός Αποκοπή	Shift+Alt+K

en: Special thanks:
el: Ευχαριστούμε Ιδιαίτερα:

en: Specify FLAC Options
el: Ορισμός Επιλογών FLAC

en: Specify MP2 Options
el: Ορισμός Επιλογών MP2

en: Specify MP3 Options
el: Όρισε τις επιλογές MP3

en: Specify Ogg Vorbis Options
el: Όρισε τις Επιλογές για OGG Vorbis

en: Specify Time
el: Προσδιορισμός Χρόνου

en: Spectrograms
el: Φασματογραφήματα

en: Spectrum
el: Φάσμα συχνοτήτων

en: Spike Cleaner
el: Καθαριστής Κορυφών

en: Spike Cleaner...
el: Καθαριστής Κορυφών...

en: Spl&it Cut	Ctrl+Alt+X
el: Διαχωρισμός Α&ποκοπή	Ctrl+Alt+X

en: Spli&t	Alt+I
el: Διαχω&ρισμός	Alt-F4

en: Split
el: Διαίρεση

en: Split Cut
el: Διαχωρισμός Αποκοπή

en: Split Cut Labels
el: Διαχωρισμός Αποκοπή Ετικετών

en: Split D&elete	Ctrl+Alt+K
el: Διαχωρισμός &Διαγραφή	Ctrl+Alt+K

en: Split Delete
el: Διαχωρισμός Διαγραφή

en: Split Delete Labels
el: Διαχωρισμός Διαγραφή Ετικετών

en: Split Labels
el: Διαχωρισμός Ετικετών

en: Split New
el: Διαχωρισμός Νέο

en: Split Stereo Track
el: Διαίρεση Στέρεο Καναλιού

en: Split at labels
el: Διαίρεση στις ετικέτες

en: Split files based on:
el: Διαίρεση αρχείων βασιζόμενος σε:

en: Split labeled regions
el: Διαχωρισμός της ετικετοποιημένης περιοχής

en: Split stereo track '%s'
el: Διαίρεση στέρεο καναλιού '%s'

en: Split to new track
el: Διαχωρισμός σε νέο κανάλι

en: Split-cut to the clipboard
el: Διαχωρισμός Αποκοπή και Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Stages:
el: Στάδια:

en: Standard
el: Τυπικός

en: Standard Autocorrelation
el: Πρότυπη Autocorrelation

en: Standard Vinyl RPM:   from
el: Πρότυπες σ.α.λ Βινυλίου:   από

en: Standard, 170-210 kbps
el: Τυπικό, 170-210 kbps

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Start Date and Time
el: Ημερομηνία και Ώρα Εκκίνησης

en: Start Monitoring
el: Εκκίνηση Εποπτείας

en: Start Time
el: Χρόνος Έναρξης

en: Start offset:
el: Ξεκίνημα μετατόπισης:

en: Start to Cursor
el: από την Αρχή ως τον Δρομέα

en: Step 1
el: Βήμα 1

en: Step 2
el: Βήμα 2

en: Stereo
el: Στέρεο

en: Stereo To Mono Effect not found
el: Το Εφέ Από Στέρεο Σε Μονό δεν βρέθηκε

en: Stereo,
el: Στέρεο,

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop	S
el: Διακοπή	S

en: Stop Monitoring
el: Διακοπή Εποπτείας

en: Stop and Select	Shift+A
el: Σταμάτημα και Επιλογή	Shift+A

en: Successfully exported %d file(s).
el: Επιτυχής εξαγωγή %d αρχείων(-ου).

en: Template
el: Πρότυπο

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
el: Προσορινά αντικατάσταση των δεδομένων που λείπουν με σιγή [για αυτή μόνο τη φορά]

en: Temporary files directory
el: Φάκελος προσωρινών αρχείων:

en: Test Mode
el: Κατάσταση Δοκιμής

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
el: Text αρχεία (*.txt)|*.txt|Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
el: Το εφέ Επισκευής μπορεί να λειτουργήσει σε πολύ μικρά τμήματα κατεστραμμένου audio (μέχρι 128 δείγματα).
    
    Κάνε Μεγέθυνση, και επέλεξε κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου για να επισκευαστούν.

en: The entered value is invalid
el: Η τιμή που εισήγαγες δεν είναι έγκυρη

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου '%s'  έχει ήδη ανατεθεί στο:
    
    '%s'

en: The maximum frequency must be an integer
el: Η μέγιστη συχνότητα πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός

en: The minimum frequency must be an integer
el: Η ελάχιστη συχνότητα πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
el: Το σύστημα ανέγνωσε ότι ένα άλλο αντίγραφο του Audacity βρρίσκεται σε λειτουργία.

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
el: Η έκδοση του Audacity που χρησιμοποιείς δεν υποστηρίζει πολλαπλά κανάλια χρόνου.

en: Theme
el: Θέμα

en: There are no label tracks to export.
el: Δεν υπάρχουν κανάλια ετικέτας για εξαγωγή.

en: There was a problem printing.
el: Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα κατά την εκτύπωση.

en: Theshold for silence:
el: Κατώφλι για τη σιγή:

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
el: Αυτό το αρχείο αποθηκεύτηκε χρησιμοποιώντας το Audacity %s.
    Εσύ χρησιμοποιείς το Audacity %s - πρέπει να το αναβαθμίσεις σε
    μια νεότερη έκδοση για ανοίξεις αυτό το αρχείο.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
el: Αυτή είναι μία δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος.  Μπορεί να περιέχει σφάλματα και ημιτελή χαρακτηριστικά.  Βασιζόμαστε στην υποστήριξή σου, γι' αυτό σε παρακαλούμε να επισκεφτείς την ιστοσελίδα μας και να μας στείλεις τις αναφορές σφαλμάτων όπως και τις προτάσεις σου για το μέλλον.

en: This is a stable, completed release of Audacity. However, if you find a bug or have a suggestion, please contact us. We depend on feedback from users in order to continue to improve Audacity. For more information, visit our website.
el: Αυτή είναι μία σταθερή, πλήρης έκδοση του Audacity. Παρ' όλα αυτά, αν βρεις κάποιο σφάλμα ή έχεις κάποια πρόταση παρακαλούμε να επικοινωνήσεις μαζί μας. Βασιζόμαστε στις αναφορές των χρηστών για να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε το Audacity.  Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκευασθεί τον ιστοχώρο μας.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
el: Αυτή η έκδοση του Audacity δεν μεταφράστηκε/προσαρμόστηκε με  %s υποστήριξη.

en: Threshold for Noise:
el: Κατώφλι Θορύβου:

en: Threshold for silence:
el: Κατώφλι για τη σιγή:

en: Threshold:
el: Κατώφλι:

en: Threshold: %d dB
el: Κατώφλι: %d dB

en: Time Control
el: Ελεγκτής Χρόνου

en: Time Shift Tool
el: Εργαλείο Χρονικής Μετατόπισης

en: Time Shift Tool	F5
el: Εργαλείο Χρονικής Μετατόπισης	F5

en: Time-Shift
el: Χρονική-Μετατόπιση

en: Title
el: Τίτλος

en: To find %s, click here -->
el: Για να βρεις το %s, κάνε κλικ εδώ -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
el: Για να λάβεις ένα δωρεάν αντίγραφο του Lame, κάνε κλικ εδώ -->

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
el: Για να γίνει ανάλυση συχνότητας, όλα τα επιλεγμένα κανάλια πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.

en: Tone Generator
el: Γεννήτρια Τόνου

en: Tone duration:
el: Διάρκεια τόνου:

en: Tone/silence ratio:
el: Αναλογία τόνου/σιγής:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
el: Υπερβάλλον audio έχει επιλεγεί.  Μόνο τα πρώτα  %.1f δευτ. του audio θα αναλυθούν.

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Tools Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Εργαλείων

en: Track
el: Κανάλι

en: Track %d
el: Κανάλι %d

en: Track Name
el: Όνομα Καναλιού

en: Track Number
el: Αριθμός καναλιού

en: Track Panel
el: Πίνακας Ελέγχου Καναλιού

en: Track Remove
el: Απομάκρυνση Καναλιού

en: TrackView
el: ΠροβολήΚαναλιού

en: Tracks
el: Κανάλια

en: Tracks are too long to repeat the selection.
el: Τα κανάλια είναι πολύ μεγάλα για να επαναληφθεί η επιλογή.

en: Tracks sorted by name
el: Κανάλια ταξινομημένα κατά όνομα

en: Tracks sorted by time
el: Κανάλια ταξινομημένα κατά χρόνο

en: Transcription
el: Εργαλεία διασκευής

en: Transcription Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Διασκευής

en: Tri&m	Ctrl+T
el: Πε&ρικοπή	Ctrl+T

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Trim
el: Περικοπή

en: Trim file to selection
el: Περικοπή αρχείου στην επιλογή

en: Trim outside selection
el: Περικοπή εκτός επιλογής

en: Turn Grid Snap Off
el: Απενεργοποίηση Έλξης Πλέγματος

en: Turn Grid Snap On
el: Ενεργοποίηση Έλξης Πλέγματος

en: Turn Snap-To Off
el: Απενεργοποίηση του Έλξη Στο

en: Turn Snap-To On
el: Ενεργοποίηση του Έλξη Στο

en: Unable to determine
el: Αδύνατη η διευκρίνηση

en: Unable to export
el: Αδύνατη η εξαγωγή

en: Unable to open target file for writing
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου προορισμού για εγγραφή

en: Unable to open/create test file
el: Αδύνατο το άνοιγμα/δημιουργία δοκιμαστικού αρχείου

en: Unable to remove '%s'
el: Αδύνατη η απομάκρυνση του '%s'

en: Unable to rename '%s' to '%s'
el: Αδύνατη η μετονομασία του '%s' σε '%s'

en: Uncompressed Export Setup
el: Ρύθμιση Εξαγωγής Χωρίς Συμπίεση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo History
el: Ιστορικό Αναίρεσης

en: Unknown command line option: %s
el: Άγνωστη command line επιλογή: %s

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Up Octave
el: Επάνω Οκτάβα

en: Upper speed limit
el: Άνω όριο ταχύτητας

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
el: Χρησιμοποίησε το μενού Άνοιγμα ή Νέο από το Audacity που ήδη τρέχει
    για να ανοίξεις πολλές εργασίες συγχρόνως.

en: Using Label/Track Name
el: Χρήση Ονόματος Ετικέτας/Καναλιού

en: Using block size of %ld
el: Χρήση τμήματος μεγέθους %ld

en: Using:
el: Χρησιμοποιεί:

en: VST Plug-in parameters:
el: Παράμετροι VST Ενθεμάτων(Plug-in):

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Variable Speed:
el: Μεταβλητή ταχύτητα

en: Vertical Ruler
el: Κατακόρυφος Χάρακας

en: Vertical Stereo
el: Κάθετο Στέρεο

en: Vorbis version mismatch
el: Λάθος ταίριασμα της έκδοσης Vorbis

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
el: WAV, AIFF, και άλλοι μη συμπιεσμένοι τύποι

en: WET
el: ΥΓΡΟ

en: Wah Frequency Offset (%):
el: Wah Μετατόπιση Συχνότητας(%):

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
el: Wahwah από τον Nasca Octavian Paul

en: Warning
el: Προσοχή

en: Warning: there is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in your preferences.
el: Προσοχή: έχει μείνει λίγος διαθέσιμος χώρος σε αυτή τη μονάδα δίσκου.
    Παρακαλώ επέλεξε ένα άλλο φάκελο προσωρινών αρχείων στις προτιμήσεις.

en: Waveform
el: Κυματομορφή

en: Waveform (dB)
el: Κυματομορφή (dB)

en: Waveform:
el: Κυματομορφή:

en: Welcome to Audacity version %s
el: Καλώς ήλθατε στην έκδοση %s του Audacity

en: Wheel-Rotate
el: Περιστροφή Τροχού

en: When saving a project that depends on other audio files
el: Όταν αποθηκεύεται μία εργασία που εξαρτάται από άλλα αρχεία audio

en: Whenever a project depends on other files:
el: Όταν μία εργασία εξαρτάται από άλλλα αρχεία:

en: Where is %s?
el: Πού βρίσκεται το %s?

en: White
el: Λευκό

en: Window type:
el: Τύπος παραθύρου:

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
el: Αρχείο ήχου Windows PCM (*.wav)|*.wav

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
el: XML αρχεία (*.xml)|*.xml|Όλα τα αρχεία (*.*)|*.*

en: Year
el: Έτος

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
el: Πρόκειται να αποθηκεύσεις ένα αρχείο  %s με το όνομα "%s".
    
    Συνήθως αυτά τα αρχεία καταλήγουν σε ".%s", και κάποια προγράμματα δεν ανοίγουν αρχεία με μη συμβατικές καταλήξεις.
    
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να αποθηκεύσεις το αρχείο με αυτό το όνομα;

en: You are not zoomed in enough. Zoom in until you can see the individual samples.
el: Δεν έχεις μεγεθύνει αρκετά. Μεγέθυνε μέχρι να μπορείς να δεις τα ξεχωριστά δείγματα.

en: You have chosen not to recover any projects. You will not be able to recover those projects later if you change your mind. Do you really want to continue without recovering?
el: Έχεις επιλέξει να μην ανακτήσεις καμιά εργασία. Δεν θα μπορείς να ανακτήσεις αυτές τις εργασίες αργότερα, αν αλλάξεις τη γνώμη σου. Θέλεις πραγματικά συνεχήσεις χωρίς να κάνεις ανάκτηση;

en: You must first select some audio for this to use.
el: Για να λειτουργήσει αυτό, πρέπει πρώτα να επιλέξεις κάποιο audio.

en: You must select a track first.
el: Πρέπει να επιλέξεις ένα κανάλι πρώτα.

en: You will not be able to play or record audio.
el: Δεν θα μπορείς να αναπαράγεις ή να ηχογραφείς audio.

en: Your project currently depends on the presence of other files.
    Copy audio from the following files into your project to make it self-contained?
    This will need more disc space but is safer.
el: Η εργασία για την ώρα εξαρτάται από την παρουσία άλλων αρχείων.
    Να αντιγραφεί audio από τα ακόλουθα αρχεία στην εργασία σου, για να γίνει αυτάρκης;
    Αυτό θα απαιτήσει περισσότερο χώρο στο δίσκο, αλλά είναι πιο ασφαλές.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files.
el: Η εργασία σου είναι αυτάρκης` δεν εξαρτάται από εξωτερικά audio αρχεία.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
el: Τα κανάλια θα αναμιχθούν σε ένα μονό κανάλι στο αρχείο εξαγωγής.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
el: Τα κανάλια θα αναμιχθούν σε δύο στέρεο κανάλια στο αρχείο εξαγωγής.

en: Zoom
el: Προβολή

en: Zoom &In	Ctrl+1
el: &Μεγέθυνση	Ctrl+1

en: Zoom &Normal	Ctrl+2
el: Προβολή στο &Κανονικό	Ctrl+2

en: Zoom &Out	Ctrl+3
el: &Σμίκρυνση	Ctrl+3

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom Toggle
el: Εναλλαγή Προβολής

en: Zoom Tool
el: Εργαλείο Προβολής

en: Zoom Tool	F4
el: Εργαλείο Προβολής	F4

en: Zoom in on Point
el: Μεγέθυνση σε Σημείο

en: Zoom in on a Range
el: Μεγέθυνση σε Περιοχή

en: Zoom in or out
el: Μεγέθυνση ή Σμίκρυνση

en: Zoom out one step
el: Σμίκρυνση ένα βήμα

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
el: από τους Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Nasca Octavian Paul
el: από τον Nasca Octavian Paul

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
el: από τους Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: dd:hh:mm:ss
el: ημερομ.:ώρες:λεπτά:δευτ.

en: down
el: κάτω

en: film frames (24 fps)
el: καρέ του φιλμ (24 fps)

en: hh:mm:ss
el: ώρες:λεπτά:δευτ.

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + CDDA καρέ (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
el: ώρες:λεπτά:δευτ + NTSC παράλειψη καρέ

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
el: ώρες:λεπτά:δευτ + NTSC χωρίς παράλειψη καρέ

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + PAL καρέ (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + καρέ φιλμ (24 fps)

en: hh:mm:ss + milliseconds
el: ώρες:λεπτά:δευτ. + χιλιοδευτερόλεπτα

en: hh:mm:ss + samples
el: ώρες:λεπτά:δευτ. + δείγματα

en: hidden
el: κρυμμένο

en: labels.txt
el: ετικέτες.txt

en: left
el: αριστερά

en: milliseconds
el: χιλιοδευτερόλεπτα

en: minutes
el: λεπτά

en: n/a
el: μή εφαρμόσιμο

en: right
el: δεξιά

en: same as left-drag
el: Το ίδιο όπως  αριστερό-σύρσιμο

en: same as select tool
el: όμοια με το εργαλείο επιλογής

en: same as zoom tool
el: όμοια με το εργαλείο εστίασης

en: samples
el: δείγματα

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: spectrum.txt
el: φάσμασυχνοτήτων.txt

en: to
el: σε

en: to Selection End
el: στο Τέλος της Επιλογής

en: to Selection Start
el: στην Αρχή της Επιλογής

en: to Track End
el: στο Τέλος του Καναλιού

en: to Track Start
el: στην Αρχή του Καναλιού

en: up
el: επάνω

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
el: χρήση του SampleRate, από τον Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
el: χρήση του SoundTouch, από τον Olli Parviainen
